Můj život se slimáky

Slimáci jsou pro mě záhadná stvoření se zvláštním radarem na ty nejšťavnatější listy a mladé sazenice, hlavně saláty. V okrasné zahradě jsou pak jejich specialitou třeba bohyšky všech barev a velikostí.

Slimáci v zahradě

Možností jak korigovat počty těchto slizkých vetřelců je nespočet. Od správné zálivky (zaléváme ráno, aby měla zelenina čas oschnout), přes výběr rostlin (v levanduli slimáka nenajdete), až po mechanické pasti (topení slimáků v zapuštěných květináčích naplněných pivem také není moje hobby).

Ptáci a ježci jako přirození predátoři vám také mohou být v tomto boji nápomocni. Pokud si je udržíte v zahradě, bude to z dlouhodobého hlediska jistě oboustranně výhodné řešení. U nás je tato divoká sousedská výpomoc bohužel nemyslitelná, náš pes bere ježky jako vetřelce a v zahradě jim nedopřeje klidu.

Použití ovčí vlny v květináčích v zahradě Great Dixter v Anglii

Proti slimákům ovčí vlnou

Při návštěvách anglických zahrad jsem obdivovala nádherné, bohaté a hlavně neokousané bohyšky v květináčích. Při bližším ohledání jsem zjistila, že je celý povrch květináče okolo rostliny pokrytý surovou ovčí vlnou. Šneci a slimáci se ovčí vlně vyhýbají, protože k jejímu překonání musí produkovat velké množství hlenu a hrozí jim tak vysychání. Proto raději vyhledávají potravu jinde, kde je to nebude stát tolik sil. Navíc použití ovčí vlny přináší rostlinám další benefity – je zcela biologicky rozložitelná, zadržuje vodu a funguje jako pomalu rozpouštějící se hnojivo. Proto je použití ovčí vlny zvlášť účinné u zvýšených záhonů. Pokud hledáte na slimáky ekologické a šetrné řešení, ovčí vlna by mohla být to pravé.

Jak použít ovčí vlnu

U nás najdete speciální tzv. šnečí brzdu. Jde o pás vlny, který vám pomůže vytvořit hranici rovnou kolem celého záhonu. Tento pás je ideální pro mladé nízké rostliny, které jsou pro slimáky nejlákavější. Během sezóny můžete vlnu z pásu sejmout (jde to velmi lehce), rozkouskovat ji a zakopat do hlíny, nebo ji dát kolem rostlin jako mulč. Stejně dobře se dá ale experimentovat i s ovčími nopkami, nepranými vločkami nebo ochrannou dekou.

Pokud chcete mít jistotu, ohraničte si každou rostlinku zvlášť. Loni jsme testovali ovčí vlnu na mladé bazalce, kedlubnách a jiřinách ve zvýšeném záhonu. Nejvíc se nám osvědčila šnečí brzda i ochranná deka, ale jak rádi říkáme- není slimák jako slimák.

Nakonec se s vámi chceme podělit o jeden důmyslný tip naší zákaznice: Pokud máte záhon u zdi, nezapomeňte ohraničit i tuto stranu- slimáci si totiž najdou cestu do záhonu i přes stěnu.

Držím palce, ať letos nad slimáky zvítězíte.

Článek pro vás sepsala Blanka.

SDÍLET :

WhatsApp
Facebook
Pinterest
Pocket
Email
TISK

Napsat komentář