Léto v zahradě: Plejeme a kypříme

Léto je období, kdy naše jihomoravská zahrada čelí mnoha výzvám. Vysoké teploty, zvýšené odpařování vody z půdy a vytrvalý plevel mohou negativně ovlivnit kondici zeleniny i trvalek. Pravidelné plení a kypření půdy jsou klíčovými činnostmi pro to, aby se naše rostliny udržely v co nejlepší kondici. V tomto červnovém článku se podíváme na to, jak a proč plejeme a kypříme my.

Proč je plení a kypření v létě důležité?

Činnosti, které nejsou úplně nejzáživnější, ale pro kultivaci rostlin klíčové. Včasné plení umožní dostatečný přístup vody a vzduchu k rostlinám a zabraňuje rozšiřování semen plevelů. Pokud v letních měsících mulčujete, bez plení se stejně na začátku neobejdete. Kypření půdy pak významně napomáhá lepšímu vstřebávání vody a živin a umožňuje přístup vzduchu do půdy. Zvláště po deštích, kdy se na povrchu půdy vytvoří pevná krusta, dojde kypřením k přerušení půdních kapilár, čímž se zabrání rychlému odpaření vody z půdy a vaše rostliny vám za to poděkují.

Královská holandská plečka: královna dílny

Na plení a kypření můžete použít motyku, ploskořez, výkyvnou okénkovou plečku, zahradní vidličky i vícehroté kultivátory. Naším nejoblíbenějším nástrojem posledních sezón je ale královská holandská plečka!

Klasická holandská plečka je konstruovaná jinak než okénková plečka. Místo hlubšího zarývání do půdy s ní pohybujete pár centimetrů pod povrchem půdy. Existuje jednobřitá varianta, kdy podsekáváte plevel směrem od sebe, ale my doporučujeme dvoubřitý model – královskou holandskou plečku od firmy Sneeboer. Tato inovativní motyka byla navržena ve spolupráci se slavným šlechtitelem růží Johnem Scarmanem z Velké Británie a od běžných tlačných pleček se liší tvarem i funkcí. Královská holandská motyka byla vyvinuta v roce 2013 a okamžitě se dostala do užšího výběru zahradního produktu roku na květinové výstavě RHS Chelsea 2013.

Jak používat královskou holandskou plečku

Královská holandská plečka má příznačně tvar královské koruny. Její hroty jsou po obou stranách ostřené a plejete tak, že s ní pohybujete směrem od sebe a k sobě. Tímto pohybem dochází k přeseknutí plevele pár cm pod povrchem půdy a také částečně k jeho sesbírání. Násada této královské plečky je výrazně delší a je zakončená kladívkovým držadlem. V ideálním případě tedy plejete pouze jednou rukou (druhou si plečku jen přidržujete) a ve vzpřímeném postoji, takže šetříte svá záda. Tímto stylem pletí zároveň i mělce prokypříte svrchní část půdy.

Plení plečkou je nejvhodnější provádět v době, kdy je svrchní část půdy suchá a plevel není příliš vzrostlý. Po vyplečkování jej nemusíme odstraňovat ze záhonu, protože při teplém počasí rychle usychá a slouží jako hnojivo.

Královská plečka je skvělá především na nízký jednoletý plevel v zeleninovém i květinovém záhoně. Na zvýšené záhony existuje i její ruční verze.

Všestranný 3-hrotý kypřič od Sneeboeru

Vícehroté kultivátory se hodí i při plení, ale práci příliš neušetří ani neurychlí. Pro správné kypření jsou však nedocenitelné. Většina kvalitních kultivátorů má 3 zpevněné nerezové hroty, se kterými je kypření rychlejší a dostanete se s nimi i do špatně dostupných míst.

Už pár týdnů máme v e-shopu novinku – speciální kultivátor s menší hlavou a dlouhou násadou. Jeho nerezové bytelné hroty snadno prorážejí i těžší půdu, což znamená, že vzduch, světlo, voda a živiny se dostanou přímo ke kořenům vašich rostlin. Díky jejich délce a speciálnímu úhlu zvládne odstranit přerostlejší plevel s dlouhými kořeny, provzdušnit půdu a promíchat kompost. Když ho táhnete k sobě, půdu krásně převrací, a když ho tlačíte, rozbíjí ji na menší kousky.

Jak jsme napsali výše, kypření je nejlepší provést po dešti nebo zalévání. Snížíte tím rychlost odpařovaní vody. Jednoduchý trik, který vám pomůže udržet vodu u rostlin.

Pokud hledáte dva nejužitečnější nástroje na léto, ke kropící konvi si pořiďte i tyto dva. I přes vyšší pořizovací cenu se jedná o klenoty, které si najdou své místo ve vaší dílně. Pokud se chcete dozvědět víc o legendárním holandském výrobci nerezového nářadí Sneeboer, mrkněte sem.

SDÍLET :

WhatsApp
Facebook
Pinterest
Pocket
Email
TISK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *