Great Dixter – kouzelná zahrada Christophera Lloyda

Great Dixter ve východním Sussexu je jednou z ikonických zahrad Anglie a zcela jistě stojí za shlédnutí. Já jsem ji navštívila v době zahradnické výstavy v Chelsea (na konci května) a mohu upřímně říct, že pro člověka milujícího zahradničení nabízí mimořádný zážitek a spoustu neotřelých nápadů. Pro mě to však byla láska až na druhý pohled…

Great Dixter byl rodinným sídlem zahradníka a zahradnického spisovatele Christophera Lloyda. Byla to právě zahrada, do které Lloyd vkládal více než 40 let svého nadšení a úsilí, které následně přetavil do své spisovatelské činnosti. Nyní je Great Dixter pod správou Great Dixter Charitable Trust a Christopherova přítele – hlavního zahradníka Ferguse Garretta a je nejen historickým domem a zahradou, ale i centrem vzdělávání a poutním místem pro zahradníky z celého světa.

Rodinné sídlo Lloydů

Otec Ch. Lloyda koupil v roce 1910 starý domek s původním jménem Dixter z poloviny 15. století. Za pomoci architekta Edwina Lutyense dostavěl k malému domku ještě dvě budovy a přejmenoval jej na Great Dixter. Lutyens dal pevné základy i zahradě, kterou rozvrhl v tehdejším velmi oblíbeném stylu Arts & Crafts. Nechal vysázet živé ploty z tisu, vydláždil v zahradě úzké chodníčky z yorkského pískovce, schody z cihel či pálených dlaždic a zakomponoval do zahrady několik hospodářských objektů. Samotnou zahradu založila a rozvíjela matka Ch. Lloyda – Daisy Lloyd. Z jejich vzájemné korespondence je zřejmé, že oba zahradou hluboce žili. Její vliv na utváření zahrady byl ale velmi silný neoblobný. Christopher mohl tedy své vize plně realizovat až po její smrti.

Ch. Lloyd se na Great Dixteru narodil a žil zde do svých posledních dnů. Všechno, co na své zahradě dělal, mělo nějaký důvod a jeho kroky byly promyšlené. Neustále zkoušel nové kombinace květů, barev, listů a následně hodnotil, zda je výsledek uspokojivý a rostlina si zaslouží své místo v zahradě. Traduje se, že v posledních letech trávil každé ráno se svým hlavním zahradníkem zhruba hodinu na obchůzce zahrady, při které vznikalo mnoho drobných úprav.

Zkuste to i vy… projít se po ránu zahradou, když se probouzí do nového dne. Možná vás také napadnou nové věci, které chcete ve své zahradě zkusit!

Luční cestou k zahradě Great Dixter

K domu jsem přicházela přes velkou louku, ve které se místy ještě objevovaly poslední zbytky jarních cibulovin. Louka se seče dvakrát ročně, aby se všechny rostliny mohly vysemenit. Jako každého nově příchozího i mě hned na začátku překvapila bohatá výzdoba před domem. Po obou stranách vchodu jsou umístěny bohaté sestavy rostlin v nádobách, které vítají všechny návštěvníky pestrými barvami a rozmanitými tvary. Rostliny jsou pravidelně obměňovány a vybírány jsou vždy ty, které právě ve své nejlepší kondici. Záplava květináčů není u nás ani nikde jinde běžným standartem, ale proč mít u vchodu jen jeden květináč, když jich můžete mít třeba rovnou třicet pět?!

Zahrada u domu je tvořena klasicky po anglicku – živými ploty z tisu, místy vysokými stříhanými topiary. Ale tím klasika končí. Vejdete do „zeleného pokojíčku“ a udeří na vás divočina. Nekončící výbuchy barev a přívaly energie. Úzkými pískovcovými chodníčky se prodíráte džunglí květin a trav a vaše oko neví, kam se dříve podívat. Rostliny zarůstají přes cestičky a vy je máte těsně před obličejem, jako by se vám každá chtěla předvést ve své kráse a divokosti. Je to jako když vejdete do galerie plné impresionistických obrazů, které na vaše smysly útočí všemi těmi jasnými, plnými barvami a vy ve změti barevných skvrn hledáte tvar, formu.

Strávila jsem v Great Dixter několik dlouhých hodin a i tak jsem zdaleka neviděla všechny její zákoutí. Můj zájem se soustředil především na trvalkové výsadby ve smíšených záhonech. Nadchl mě dlouhý trvalkový záhon i ovocná a zeleninová zahrada, zapuštěná zahrada s jezírkem a divoké louky. Zahradou jsem procházela celé hodiny a pořád jsem nacházela nové a nové věci. Můžete se kochat extravagantním celkem nebo zkoumat záhony metr po metru a žasnout nad nápaditými kombinacemi rostlin. Najdete tady vše: trvalky, dvouletky, letničky, cibuloviny, keře, stromy, popínavky v obrovské škále barev, tvarů, textur.

Podle Ch. Lloyda jsou to však listy, které dodávají zahradě sílu! „Květy vydrží několik týdnů, ale listy tu budou měsíce!“. I to může být nový impuls a nový pohled na vaši zahradu.

Kurzy v Great Dixter

Součástí areálu Great Dixter je i školka, kterou Ch. Lloyd založil v roce 1954 pro pěstování rostlin, které byly dle jeho názoru pro zahradu vhodné. Kromě rostlin se zde prodává i ručně sbírané osivo Great Dixter nebo pečlivě vybraný sortiment zahradního nářadí Sneeboer & Zn. Školka i dnes zůstává malou, ale profesionální a je otevřena po celý rok všem, nejen návštěvníkům Great Dixter House. A nemusíte zde platit vstupné 🙂

Zahrada v Great Dixter jako jedna z nejdynamičtějších a nejsložitějších květinových zahrad cítí zodpovědnost předávat znalosti a dovednosti potřebné k zahradničení a seznámit studenty s uměním a řemeslem zahradního designu. Proto již několik let nabízí praktické vzdělávání prostřednictvím stipendií a studentských stáží. Kurzy probíhají od března do listopadu, a studenti tak mohou zahradu pozorovat a studovat během měnících se ročních období. Staré budovy farmy byly přeměněny na vzdělávací prostory a tak i vy můžete v některém z kurzů uhasit vaši vášeň a touhu po zahradnických znalostech!

Odkaz Christophera Lloyda

Ch. Lloyd byl charismatický a kontroverzní zahradník a za svůj dlouhý zahradnický život si vytvořil vize i postupy, se kterými se ztotožnil a nestyděl se za ně, i když šly třeba proti proudu většinových názorů. Při své práci hodně experimentoval a výsledek můžete posoudit sami. V mých očích vyzdvihl venkovskou zahradu do „vyššího levelu“. Když procházíte kolem trvalkové výsadby všímáte si, jak porušují principy trvalkových pater, jak sofistikovaně pracují se strukturou a jak vám někdy „zavazí“. Ch. Lloyd si pro své husté trvalkové záhony navrhl dokonce i vlastní lopatku, která mu pomáhala se sázením a plením v ultimátně stísněných prostorách.

Christopher Lloyd ve své zahradě (zdroj: pinterest)

I když je to již několik let, co jsem Great Dixter navštívila, často o zahradě přemýšlím, vracím se ke spoustě fotografií a troufám si tvrdit, že se mi teď po létech líbí víc, než když jsem ji viděla poprvé. Možná je to i proto, že o ní vím víc, čtu články a sleduji jak se vyvíjí. Vytvořit zahradu s tak intenzivní a různorodou výsadbou není vůbec jednoduché, i když to tak možná na první pohled nevypadá. Vytvořit skvělou kompozici tak, aby spolu ladily barvy a tvary a aby se jednotlivé efekty střídaly spolu s měnícím se ročním období, vyžaduje značnou úroveň mistrovství, ale také velké množství práce s jejím udržováním.

Hluboce smekám před prací hlavního zahradníka a všech jeho kolegů, protože vím, kolik práce se za touto krásou skrývá. Domnívám se, že v dnešní uspěchané době asi nebude styl z Great Dixteru v popředí zájmu současných zahradníků, ale je inspirující vidět, co dokázal vytvořit jeden zapálený zahradník, který se nebál jít mimo vyšlapané cestičky.

Proto buďte odvážní a pusťte se do toho!! Nikdy není pozdě naučit se něco nového.

Tipy z Great Dixter

Na závěr přidávám na „ochutnávku“ pár oblíbených rostlin současného hlavního zahradníka Great Dixter Ferguse Garetta (pro Gardens Illustrated 2/24):

  • široce rozložitá FERULA COMMUNIS nesoucí žluto zelené deštníkovité okolíky s majestátní výškou 2 – 3 metry je pro GD téměř ikonickou rostlinou.
  • MELANOSELINUM DECIPIENSE monokarpická rostlina s velkými stálezelenými listy podobnými andělice. Velmi působivá, před rozkvětem jsou okolíky růžové.
  • ERIGERON KARVINSKIANUS vitální nízká rostlina, vytváří velké trsy tenkých stonků s malými květy podobnými sedmikráskám, které jsou bílé a postupem času tmavnou až do sytě růžové se žlutým středem. V GD se nacházejí na jižně orientovaných kamenných zdech, neustále nakvétají a tak mohou být potravou pro hmyz až do pozdního léta…
  • VERBASCUM OLYMPICUM až 2 metry vysoké vzpřímené stonky jsou obaleny zářivě žlutými květy, tak lákavými pro opylovače.
  • PAPAVER COMMUTATUM „LADYBIRD“ oblíbená a nenáročná letnička. Výrazný červený mák je zastoupen v kultivovaných divokých loukách ale i ve smíšených záhonech.

Great Dixter navštívila a článek pro Zahradníkův zápisník sepsala Blanka.

zdroje: www.greatdixter.co.uk, www.gardensillustrated.com

foto: rodinný archiv, www.pinterest.com

SDÍLET :

WhatsApp
Facebook
Pinterest
Pocket
Email
TISK

Napsat komentář