S příchodem jara jsem vždy nedočkavá, kdy už konečně budu moct vyrazit pracovat na zahradu. Naštěstí se počasí konečně umoudřilo a já už jsem v záhonech a stříhám, čistím a přesazuji.
Převážná část naší jihomoravské zahrady je otevřená plnému slunci s propustnou, písčitohlinitou půdou. Proto do svých záhonů vybírám rostliny, kterým tyto podmínky vyhovují. Ve výsadbách se orientuji převážně na trvalky. Nejsou náročné na údržbu a na stanovišti vydrží bez zvláštní péče několik let.
Mezi mé nejoblíbenější patří vysoký, elegantní sporýš argentinský (Verbena bonariensis). Na vysokých lodyhách nese obláčky fialových květů, které se krásně vyjímají na pozadí vysokých trsů jemných travin. Vyrůstá opakovaně z kořene, ale dobře se i přesévá. Vloni jsem jej namnožila řízky z bočních výhonů, které velmi dobře a brzy zakořenily. Ale protože není sporýše nikdy dost, letos kromě řízků budu i vysévat semena.
Další skvělou trvalkou, která rozsvítí každou zahradu je rudbékie „Goldstrum“ (Rudbeckia fulgida). Moře jasně žlutých květů s tmavým středem zaujmou v každém záhonu – ideální do skupinových výsadeb. Velmi dobře se množí dělením trsů nebo i výsevem.
Z půdokryvných trvalek je mým favoritem čistec s chlupatými, stříbřitě šedozelenými listy (Stachys lanata). Listové růžice velmi rychle vytvoří kompaktní porost, kterým plevel stěží proroste. V červnu pak vynese stvoly s růžovofialovými květy, které jsou neustále plné včel a motýlů. Je ideální pro okraje záhonů.
Denivka (Hemerocalis) bývala za mého mládí v každé zahradě. Dnes se do nových zahrad příliš nevysazuje, asi působí moc obyčejně. Ale opak je pravdou. Má nespočet odrůd s různě tvarovanými květy, ve všech možných barevných odstínech. Mou oblíbenou je nižší temná fialověčerná „American Revolution“ nebo purpurově vínová „Forgotten dreams“. Je naprosto nenáročná na půdu i pěstování, vhodná pro začínající zahradníky. Velmi dobře se množí dělením trsů na jaře nebo na podzim. Pokud budete v průběhu léta odstraňovat pravidelně odumřelé květy, bude vás těšit svými hýřivými barvami celou sezónu. A navíc je jedlá!
Stejně jako denivky jsou na tom i astry, chcete-li hvězdnice (Aster). Astry jsou opravdu široká čeleď, která zahrnuj jak letničky tak trvalky. Od nízkých rostlin po mohutné, více jak metr vysoké rostliny ve všech možných barvách. Já mám rada ty vytrvalé (Aster novi-belgii, novae-angliae, ericoides,….). Ty, které tvoří bohaté trsy drobných květů. Jejich vrcholný okamžik nastává od konce léta až skoro do prvních mrazíků. Drobné květy lákají včely i dlouho poté, co ostatní květy již odkvetly. Velmi dobře se dají množit na jaře dělením trsů. Rozhodně by ve vašem záhoně neměly chybět. Mou nejoblíbenější astrou je „Monte Casino“ (Aster pringlei) s jemnými bílými květy, které vám vydrží ve váze i týden.
Velmi výraznou rostlinou v mých záhonech je divizna (Verbascum). Jedná se o dvouletku, ale velmi dobře se sama přesévá. Je to vždycky překvapení – jeden rok jich mám na zahradě dvacet a další třeba jen tři. Nechávám je cestovat, kde se jim zlíbí. Svým vzrůstem jde o velmi architektonickou rostlinu, která vás vždy zaujme – stříbřitě šedý, chloupkatý list a zářivé, sírově žluté květy. A navíc z jejich květů je skvělý čaj při onemocnění horních cest dýchacích. Existují samozřejmě i šlechtěné kultivary. Mají sice méně bohaté květenství, které ale vyvažují nádhernou směsí barev. Letos se chystám vysadit diviznu černou ( Verbascum nigrum var. Album).
A nakonec nesmím zapomenout na levanduli (Lavandula), která si přímo libuje v našem velmi teplém a suchém prostředí. Miluji její vůni, barvu, suším ji. Rozrůstá se do statných keřů a je potřeba ji pravidelně zastřihovat, aby si udržela kompaktní tvar. Vloni jsem si vzala na konci srpna řízky z nekvetoucích výhonů a všechny zakořenily. Za pár dnů je vytáhnu ze studeného pařeniště a přesadím do samostatných květináčů….a budu mít další nové rostliny!
Všechny mé oblíbené rostliny jsou jednoduché na pěstování a lze je snadno v domácích podmínkách rozmnožit. Ušetříte tak za nákup nových rostlin a přitom můžete rozšířit své „trvalkové království“. V průběhu vegetačního období bych vám prostřednictvím krátkých videí ráda na blogu ukázala, jak si množím své rostliny já. Budu ráda, když se přidáte. Kytek není nikdy dost!!
Nejoblíbenější trvalky pro vás sepsala Blanka